Tomáš Verner láká děti ke sportu

Krasobruslař Tomáš Verner sice loni skončil se závoděním, a tak by se zdálo, že má více času na ženy a hledání té pravé, ale bohužel tomu tak není. Kromě trénování ho nyní zaměstnává příprava diplomové práce a motivování dětí a mládeže ke sportu, angažuje se totiž jako jeden z ambasadorů projektu Sazka Olympijský víceboj. Jaké byly jeho vlastní sportovní začátky, co doporučuje dnešním dětem a jak vidí svou vlastní sportovní budoucnost? Vše se dozvíte v následujícím rozhovoru.

  • Existuje nějaký návod na to, jak se stát skvělým a úspěšným krasobruslařem? Hraje nějakou roli i věk, kdy začít se sportem?

Podle mého názoru právě u krasobruslení platí, že čím dříve dítě začne trénovat, tím lépe. Ideálně tak do věku 7 let. Není to třeba jako atletický běh, kde trénujete to, co už jste uměli. Mít brusle na noze a pohybovat se na ledě je něco úplně jiného. Když začnete od špunta, stane se to vaší přirozeností. Já se třeba cítím při bruslení dokonce lépe než při obyčejné chůzi.

  • Jaké byly vaše sportovní začátky?

U nás doma bylo krasobruslení mezi všemi sporty vždycky na prvním místě. Naštěstí to ale neznamenalo, že bych od začátku dělal jen to. Se sourozenci jsme zkoušeli všechno možné – fotbal, tenis nebo třeba sportovní gymnastiku, které se teď věnuje moje sestra.

  • Jak vás rodiče ve sportování podporovali?

Naši nám toho opravdu hodně dovolili. Neustále jsme za nimi chodili s různými nápady, co bychom chtěli ještě vyzkoušet. Oni nás vždycky podpořili a zařídili vše, co bylo potřeba – přihlášky do oddílů, výbavu i výstroj a vozili nás na tréninky.

  • V čem chcete jednou podporovat své děti?

Přál bych si, aby moje děti vyzkoušely maximum sportovních i jiných aktivit. Pak je nechám rozhodnout se, co je baví a jakým směrem se chtějí vydat. Prostě tak, jako to dělali i moji rodiče. Rozhodně se chci vyvarovat toho, že bych se snažil realizovat svoje vlastní přání prostřednictvím svých dětí a nutil je do sportu, který by se líbil pouze mně. Je důležité, aby si všechno samy vyzkoušely, rozšířily si obzory a dostaly taky pár lekcí…

  • Jsou pro dnešní děti důležité motivace a vedení ke sportu?

Obecně se dnes děti méně hýbou a možná to je jedním z důvodů tolik rozšířené nadváhy, nebo dokonce obezity. Když jsem byl malý kluk, hodil jsem si vždycky po škole baťoh domů a hned běžel ven si hrát. Dnešní děti toto už neznají a jsou zvyklé vysedávat u počítačů. Bylo by super, kdyby se vztah k aktivnímu pohybu a sportování posunul zase tam, kde byl za nás.

  • Existuje nějaký způsob, jak děti povzbudit, aby sportovaly a měly ke sportu kladný vztah?

Je opravdu důležité, aby děti mohly trénovat sport, na který mají talent. Díky tomu se totiž budou dlouhodobě kontinuálně zlepšovat, uvidí výsledky a je to možná jedna z cest, jak je také u sportu udržet. Díky projektu Sazka Olympijský víceboj, který už otestoval sportovní talent více než padesáti tisíc školáků, si děti mohou následně zvolit to, co je bude bavit a naplňovat.  

  • Myslíte si, že úspěchy našich sportovců mohou inspirovat děti a mládež ke sportování?

Rád bych, aby to tak bylo. I mnoho dospělých se například po zhlédnutí našich úspěšných biatlonistů odhodlaně vypravilo na běžky. Úkolem vrcholových sportovců je ukázat svému okolí, jak naplňující a prospěšný sport doopravdy je. Vzpomeňte si třeba na Nagano. Tehdy Českou republiku zachvátilo hotové šílenství. Každý kluk vzal hokejku a zkoušel hrát, když ne na bruslích, tak alespoň někde na plácku s tenisákem. Všichni chtěli být jako hokejoví hrdinové, ti Jágrové nebo Haškové z televize.

  • Vy jste ukončil svou závodní kariéru loni. Čemu se věnujete teď, nenudíte se?

Rozjíždím vlastní bruslařskou školu Czech Skating Academy, vystupuji na krasobruslařských exhibicích a zároveň dopisuji diplomovou práci. Přes léto mám na programu také různé sportovní kempy po Evropě – v Itálii, Francii nebo Německu. Rozhodně se nenudím, protože spolupracuji nejen se zajímavými lidmi, ale také se svým bývalým trenérem, od kterého se při práci opravdu hodně naučím.  

  • Jaká je budoucnost krasobruslení u nás? Můžeme se těšit na další velké úspěchy?

Třeba Michal Březina má potenciál dostat se opravdu hodně vysoko. Horší je to v dalších krasobruslařských kategoriích. Možná se budeme muset zamyslet nad tím, jak děláme nábory a jak lépe motivovat děti předškolního věku, abychom je dostali na led. Nejlepší promo dělají každému sportu samotní vrcholoví sportovci, jak jsem už řekl. I proto si myslím, že by mohlo pomoci plánované mistrovství Evropy 2017 v Ostravě. Třeba se pak najde víc dětí, jejichž vzorem se stane někdo ze světové elity.

31. 05. 2015
foto: Sazka Olympijský víceboj

 

» Více

Fotogalerie

Ve fotogalerii najdete mnoho zajímavých fotografií z akcí, kempů a tréninků naší CSA. Chcete se přidat?

Aktuálně

Chcete vědět co je nového ve světě krasobruslení? Sledujte naše zajímavosti a budete v obraze.

Cookies na našem webu:
Webové stránky využívají jen technická, krátkodobá cookies k zajištění správné funkčnosti a zobrazení stránek.
V souladu s ustanovením § 89 odst. 1) zák. č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích nepodléhají souhlasu ani zamítnutí.
Beru na vědomí